Reguły NachbarNet

1. Informacje ogólne
NachbarNet ułatwia spotkania i międzyludzką współpracę w Bazylei i okolicach. NachbarNet udostępnia stronę na której można zamieszczać zarówno prośby o pomoc w codziennym życiu jak i zgłaszać swoją gotowość pomocy.

2. Działamy na zasadach rynkowych, ale bez chęci zysku. Do NachbarNet może dołączyć każdy i każde działanie oceniane jest jednakowo. Kto szuka przede wszystkim zarobku powinien skorzystać z innej platformy

3. Dobrowolnie, ale wiążąco.
Każde działanie jest dobrowolne i nikt nie ma obowiązku podejmowania działań. Ważne jest, aby obie strony wspólnie ustaliły swoje zaangażowanie z uwzględnieniem ograniczeń czasowych oraz osobistych sympatii. Raz ustalonych zasad należy przestrzegać.

4. Szacunek i dyskrecja.
W NachbarNet spotykają się ludzie w różnych sytuacjach życiowych. Należy respektować osobowość i styl życia uczestników i zachować dyskrecję w sprawie informacji prywatnych.

5. Jakość
Każdy powinien realnie ocenić swoje możliwości i oferować tylko to, co jest w stanie należycie wykonać.  Osoby poszukujące wsparcia muszą mieć świadomość, że ludzie oferujący usługi nie działają jako profesjonaliści, toteż wymagania w stosunku do nich również muszą być realne. Sekretariat NachbarNet doradza w trudnych sytuacjach. Osoby korzystające z internetu proszone są o samodzielne zarządzanie swoimi ofertami i wnioskami.  Osoby, które nie mają internetu prosimy o poinformowanie sekretariatu kiedy nie mają czasu na podjęcie kolejnych zajęć, będą przez dłuższy czas nieobecne lub zmieniły adres.

6. Rekompensata i wymiana
Każdy otrzymujący pomoc płaci osobie świadczącej usługi z reguły 15 franków za godzinę. To "kieszonkowe" za obopólnym porozumieniem może być wyższe lub niższe. Nie każdy oferujący pomoc potrzebuje tej kwoty, natomiast niektórzy potrzebujący pomocy chcą i mogą płacić więcej. Jeżeli z okazjonalnych zadań, usługi stają się regularnym zatrudnieniem, zaleca się umowę o pracę i rejestrację w systemie ubezpieczeń społecznych. Działania w ramach czasu wolnego oraz wymiana nie podlegają wynagrodzeniu.

7. NachbarCheck
Osoby o niewielkich dochodach mogą ubiegać się w NachbarNet o bony zwane NachbarCheck, którymi można płacić osobom niosącym pomoc.

8. Odpowiedzialność/wykluczenie
NachbarNet nie ocenia kwalifikacji osób oferujących pomoc. NachbarNet nie ponosi żadnej odpowiedzialności za powstałe szkody. NachbarNet może wykluczyć osoby ocenione negatywnie.

9. Ochrona danych
Obowiązkowe jest podanie poprawnych danych kontaktowych. W każdej chwili można zażądać usunięcia swoich danych. W obszarze "Czas wolny" obowiązuje zwiększona ochrona prywatności: Po zamówieniu "adresu", przekazujemy obydwu osobom (osobie ogłaszającej i zamawiającej) jedynie imię, numer telefonu i adres email.

10. Sponsorzy
Personel administracyjny i kierownictwo są płatnymi pracownikami. Użytkownicy zadowoleni ze świadczonych usług mogą wesprzeć NachbarNet w miarę swoich możliwości.